Friday 15. 11.
THE ECSTASY OF SAINT THERESA
19:30, Big Hall
temporarily not available

info

Alternativní kapela The Ecstasy Of Saint Theresa se vrací na koncertní pódia

Jeden z nejvýraznějších českých hudebních skladatelů Jan P. Muchow stále udržuje značku skupiny The Ecstasy Of Saint Theresa jako jediný z jejich čtyř zakladatelů. Dnes jde o dvoučlenný projekt se zpěvačkou Kateřinou Winterovou, jinak herečkou pražského Národního divadla. Také Muchow se v 90. letech stal, jak říká, „z nedostatku soudnosti“ hercem, když se objevil v generačním filmu Šeptej. Tento snímek byl stejně jako nahrávky The Ecstasy Of Saint Theresa jedním z poznávacích znamení 90. let v Česku.

Muchow kvůli kapele dokonce opustil školu. Tehdy se rozhodl, že má zhruba pět let na to, aby se v hudbě prosadil. A vyšlo mu to, i když původní sestava The Ecstasy Of Saint Theresa neměla dlouhý život. Dotáhla to k dalšímu speciálnímu koncertu v pražském Planetáriu v roce 1994, kde už se začala zvukově proměňovat, ale pak se rozpadla. Muchow tehdy objevil schopnosti elektroniky, což předurčilo jeho následný skladatelský rukopis. „Sampler mi otevřel nové možnosti, dovolil mi hrát třeba na ústřední topení,“ prohlásil v roce 1997. A zatímco posluchači The Ecstasy Of Saint Theresa se při volném tempu písní zasní − a někteří kritici tvrdí, že při Muchowově hudbě bezpečně usnou −, autorovi se prý nikdy nezdá o tom, že by složil třeba symfonii. To za nocí spíš vybíhá na fotbalový trávník. Před jedním evropským šampionátem ho tak záložník Vladimír Šmicer (ve snu) doporučil do reprezentace.

„Přemlouval jsem Brücknera, že je to nesmysl, že to nemůžu vzít. Ale pak jsem musel lítat na hřišti a vůbec jsem to nestíhal.“ Jako skladatel toho Jan P. Muchov stihl nespočet. Jeho komponování se pohybuje mezi uměleckou i čistě užitkovou prací. Skládal pro světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji, za filmovou hudbu už získal čtyři České lvy.

Zdroj: Ivan Hartman / Hospodářské noviny

SUPPORT: AMELIE SIBA

Amelie Siba je hudebnice a skladatelka původem z Prahy. Její poslední album Gently Double A – vydané v dubnu 2023 – vytváří koláž lo-fi samplů, špinavých kytar a vrstvených naštvaných vokálů. Projekt aktuálně vystupuje jako duo – Siba a Kryštof Kříček (uměleckým jménem – Haru), který album také produkoval.

Siba ve svých posledních projektech otevírá témata léčení traumat, pohledu na sebe sama a vzteku. Ačkoli její předchozí tvorba byla známá velmi intimním charakterem, nyní se posunula do agresivnější/asertivnější sféry se špinavějším zvukem. Zranitelnost ale stále zůstává hlavním prvkem její tvorby.


 
Recommended